Tudtad?

Ki készíti a ruháid?

Egyre elterjedtebb a divat világában a fast fashion kifejezés. Nem is indokolatlan, hiszen ez a fajta ipar termékei a legkeresettebbek. Az embereknek szükségük van ruhára, egyre többet vásárolnak és egyre kevesebb ideig viselnek egy darabot. Nagy az igény, hatalmas a kereslet, és a vállalatok egyre nagyobb mennyiséget rendelnek gyárakból, varrodákból.

fast fashion 0
http://www.wellbuiltstyle.com/wp-content/uploads/2015/08/fastfashion.jpg

De honnan is származnak ezek a ruhák, kik készítik ezeket és milyen áron?

Az Ázsia-i országok látják el a fast fashion (nemcsak) boltokat termékekkel. Az ázsiai emberek rá vannak kényszerűlve a munkára, mert nincs más választásuk, szükségük van a pénzre, hogy valamiből megélhessenek és a varrodák jó lehetőséget nyújtanak.

Olyan lehetőségekről van szó, amelyek nem azonosak az általunk jól ismertekkel. Míg mi azt hisszük a varrodai munka egy nagyon nehéz, fárasztó és kegyetlen normákat követelő addig az ázsiai emberek, elsősorban nők számára egyik legjobb munkahely, mert igazából nincs más, nincs választék.
Fiatal tizenévesek is varrják a mi ruháinkat és munkáltatójuk folyamatosan ellenőrzi, ha nem teljesíti a normát akkor nem kap fizetést, akár verést kap büntetésül.

fast fashion 3
http://cdn.fashionbi.com/uploads/article_image/file/1607/Image_2_Factory_workers_in_Asia_are_often_overworked.jpg

Nagy a kereslet és a rendelések mennyisége növekedik, azaz a munka és a norma is nő. Az emberek még többet kell dolgozzanak, hisz új alkalmazottakra nem futja.
Az emberek azt hiszik, hogy Huh de jó meg tudnak engedni maguknak több ruhát és ezért kell is venni sokat is lehet, hogy nem is fogják felvenni soha de nem gond azért kell.

fast fashion
http://www.mkg-hamburg.de/typo3temp/pics/dc0f7aa08f_88b7567798.jpg

Mindenki a profitra hajt! Az emberi jogok, értékek elvesznek. Figyelni kell a humán tőkére, hisz minden ettől függ.
A vállalatok azért választják az ázsiai gyártást, mert a legolcsóbb. Nagyon olcsón dolgoznak az emberek, nincsenek olyan szigorú törvények, emberjogi szabályok, illetve a munkába lépés korhatára is nagyon alacsony.
Költjük a pénzünket, amink nincs, olyan dolgokra amelyek nem kellenek.

fast fashion 2http://cladwell.s3.amazonaws.com/2014/07/BuriedInClothing_0.jpg

Az így kialakult helyzetet nagyban korrigálják a tudatos vásárlók tömege, akik egyre többen vannak és egyre nagyobb hatást érnek el. Ezek az emberek a minőségi jó termékeket keresik, amelyeket hosszú időn át tudják használni, aztán ezeket adományba adják és igy nem lesz fölösleges hulladék belőlük.

Számos ismert ruhabolt akciókat szervez, az embereket ösztönözve a nem szükséges ruhadarabok megfelelő helyre szállítására.
A H&M minden szatyor ruha után egy az illető által választott darabra 15%-os kedvezményt ad. Ezeknek a ruháknak nem kell jó állapotba lenniük és nem is kell H&M márkájúak legyenek.

Picture 4
http://www.clotheslinefinds.com/2014/05/h-and-m-garment-recycling-program-bring.html

A Puma, The North Face is gyűjti a felesleges ruhadarabokat. A Levi`s, Gap, Patagonia újrahasznosítási esteket, illetve vásárokat szervez.

Sok non profit szervezetek, társaságok szerveznek ruhagyűjtési akciókat a rászorulóknak például Planet Aid, Caritas..
Az önkormányzatok is nyitottak a ruhagyűjtési akciókra.

Ne feledkezzünk meg a refashion lehetőségről sem. Rengeteg ötlet van, hogyan is lehet egy régi, elnyúlt vagy számunkra nem annyira szimpatikus darabot egy nagyszerű, viselhető darabbá alakítani. Persze vannak még a szebbnél szebb kifutón bemutatótt utolsó divatú újrahasznosított öltözetek is.

mac dressSr. Amorrecycled dresshttp://www.inspirationgreen.com/oneofakindclothes.html

Szóval legyünk meggoldoltak, de ugyanakkor kreatívak is. Egy átváltoztatás, egy kis alakítás máris egyedivé teszi öltözködésünk és ráadásul a környezetnek sem ártunk. 🙂

Forrás:
The True Cost film (http://truecostmovie.com/)
http://www.elle.com/fashion/shopping/news/a14882/spring-cleaning-old-clothes-recycle/

Még szintén kedvelheted...