Tippek Trendek Tudtad?

Szem, fül, száj, orr, tapintás marketingje

Sokak szerint semmi sem juthat el igazán az agyunkig az öt érzékszervünk nélkül és ez szerintem így is van. Ennél jobb magyarázat nem létezik arra, hogy miért is olyan elterjedtek és hatásosak napjainkban az érzékszervekre irányuló reklámok.

senses

 

Következzen néhány példa a mindennapi életünkből.

A legtöbb utcai pékség már használja az érzékszervekre, pontosabban a szaglásra ható marketinget. A jó illat odacsalogatja az emberek, ezért illatosítót, aromákat használnak a légkondicionáló, légfrissítő berendezésekbe (például Fornetti, Lipóti pékség). Hát nem hatásos? Hányszor esett meg veled, hogy nem is voltál igazán éhes, de amint megérezted azt a finom, zamatos illatot beindult a nyálelválasztásod és rögtön vásárolnod kellett valami onnan. Sokszor azonban csalóka, mivel az erős illatok nagy elvárásokat keltenek benned és az íze, formája, minősége nem adja meg azt amire számítottál. Az ember csalódik és többet nem fog vásárlója lenni az adott pékségnek, persze mindig is kockázat amivel számolniuk kell a pékségeknek.

bakery

(habár ez a képen inkább a látvány a hangsúlyos, a szagokat elég nehéz lenne szemléltetni 🙂 )

Látványkonyha. Gondolom ismerős már sokatok számára a fogalom. Ez a megoldás is érzékszervekre hat. Hát nem érdekes és étvágygerjesztő látni hogyan készülnek a finomabbnál finomabb ételek. Persze a szakácsok ezt jól kell csinálják, ha igazán jó hatást akarnak elérni a potenciális fogyasztóknál. Nem megengedett a hiba, de ha véletlenül becsúszik akkor kreatív megoldást kell kitalálni és improvizálni, hogy az embereknek tetszen és jó összképet kapjanak. Az alkalmazottak talán túl stresszeltek is lehetnek, de ez nagyban függ a felsővezetéstől, de ez már egészen más téma, erre nem térek ki.

best-open-kitchen-design-restaurant1

(Látványkonyha – illusztráció)

Ha már ennyi gasztronómiai példa volt térjünk át a szolgáltatások világába. A hallásra még nem tértem ki, ami a szolgáltatások fizikai környezetének egy nagyon fontos érzékelése. Különböző szalonokban, kereskedelmi egységekben, HoReCa szektorban a jó zene nagyon sokat dob a szolgáltatás minőségén és az igénybe vevők megítélésén, elégedettségén. A jó zene kiválasztása igazán fontos és bonyolult folyamat, hisz egyértelműen nem lehet eltalálni minden igénybe vevő zenei izlését, ezért számos kutatást kell végezni, elsősorban feltérképezni a pontenciális kliensek körét, majd ezek zenei izlésüket, persze tesztelni, tesztelni és tesztelni a reakciókat. Számos szolgáltatói egységbe csupán a helyi rádiócsatorna valamelyikét lehet hallani, viszont vannak olyan helyek ahol klasszikus zenét játszanak (például a magánkézben levő bőrgyógyászat várótermében), vagy természetet felidéző zenét (például madárcsicsergés a Praktiker barkácsüzletben).

Itt egy konkrét példa a H&M boltok 2013-as playlistje:

máris megjött a kedvem egy jó kis vásárláshoz 🙂

Vannak személyre szabott zenelistát előállító cégek, például az Audio Sushi (http://www.audiosushi.com/).

Itt a promo videója 🙂

 

Tapintás. Az önkiszolgáló rendszerekben megengedett a tárgyak tapintása a jobb és kielégítőbb vásárlási döntés meghozatala érdekében. A gyártók ezt a lehetőséget mérlegelve nagyobb figyelmet fordítanak a termékek formájára, anyagára és a csomagolására. A tapintással észlelhető tulajdonságok, minőségi szint befolyásolja a vásárlók megítélését, vásárlási döntését. Sok esetben azért nem veszik meg azt a bizonyos terméket mert nem kellemes érinteni, nem kényelmes a fogása, például írószerek kiválasztásakor. Hányszor fordult elő velünk, hogy egy felsőt, egy szép pulcsit azért nem vásároltunk meg mert nem volt igazán kényelmes a tapintása, nem éreztük benne jól magunk, viszont a designja, a formája nagyon megnyerő volt, de a döntésben kisebb súllyal szerepelt.

A high-tech tárgyak is itt jönnek képbe. Okostelefon, okosóra, okosTV stb. Az érintős képernyők, kijelzők mennyire is érzékelik a tapintást, szempont hogy ne törjön le a körmöd, az ujjad nem sebesüljön meg amig például letöltessz egy alkalmazást.

touch

Szóval érzékelés minden termék és szolgáltatás fizikai környezetében jelen van valamilyen formában a lényeg hogy a gyártók, szolgáltatók ráérezzenek a fogyasztóknak/igénybe vevőknek mire van igazán szüksége, mivel lehet őket a leghatásosabban meggyőzni. Az emberek érzékenyebbek és nagyobbak az elvárásaik. Egyre okosabbak a fogyasztók akiknek egyre nehezebb kielégíteni igényeit, folyamatos innováció és kutatás, megfigyelés szükséges. Igazán nehéz dolguk van a gyártóknak, szolgáltatói egységeknek fennmaradni és élre tőrni. De HAJRÁ mi drukkolunk nekik és ezt vásárlásainkkal fejezzük ki. 🙂

Még szintén kedvelheted...