Trendek Tudtad?

Többlet, felesleg, pazarlás

Mindenki attól tart hogy nem lesz elég az adott étkezésre, összejövetelre az élelem, biztos ami biztos alapon mindig pár porcióval, fejadaggal többet készitenek vagy rendelnek.

Manapság már az is szégyen ha pont elegendő élelemmel készül a házigazda. Ha kiürülnek a tálak, tányérok az rossz dolog és az a szegénységre is utalhat, ami végső soron nem vet jó fényt az illető családra.

food w1329779_LFHW(http://www.mrw.co.uk/pictures/586xAny/7/7/9/1329779_LFHW.png)

Világszinten az élelemiszerek 1/3-a szemétbe kerül. Az erőforrások, az energia 1/3-a pazarlás.

Amerikai adatok szerint háztartásonként 15%-25% között van az élelmiszerpazarlás. Olyan mintha négy dugig megtömött bevásárló táskából egyet már a parkolóban elhullatnánk és nem veszünk róla tudomást.

Egy hamburger elkészitésének és ezek összetevőinek előállítására annyi vízet használnak fel amennyit egy személy 90 percnyi zuhanyzással elfolytat.

Manapság nemcsak a cigarettázással, a drogproblémákkal, alkoholizmussal meg hasonló dolgokkal kell számolni, hanem az élelmiszer pazarlásával is. Nemcsak nyugatra és az AEÁ jellemző a pazarlás, a túlzott hulladéktermelés hanem már hazánkban is egyre jobban érződik.

Néhány ország, nagyobb városok figyelnek is erre a problémára, például Skócia:

De nem kell olyan messze menni….

Segíthetsz pénzadomány, élelmiszeradomány és önkéntes munka által.
http://www.elelmiszerbank.hu/

food w magyarelelmiszerbank

Az üzletek polcaira csak a tökéletes gyümölcsök és zöldségek kerülnek ki. Számos kereskedelmi egység (elsősorban az AEÁ-ban) meghatározzák még azt is, hogy a banánok milyen görbületűek legyen, a sárgarépák, uborkák teljesen egyenesek stb.

food w banana
(forrás: Just Eat It: A Food Waste Story film)

Minimális szépséghibával rendelkező viszont nagyon jó minőségű darabokat a legtöbb helyen eldobják, csupán kis hányada kerül lekvár, zselé, különböző innivalók felhasználására.

A francia szupermarketek tesztelték, hogy a fogyasztók megvásárolnák-e a nem szép és tökéletes formákkal rendelkező zöldségeket, gyümölcsöket.

A teszt segítségével be tudták bizonyítani, hogy igen is magvásárolják az emberek az ilyen szépséghibákkal rendelkező javakat is, nem szükséges a tökéletes forma.

food w(https://digitaltoni.files.wordpress.com/2014/07/inglorious-fruits-and-vegetables-digitaltoni.png)

Az élelem pazarlásának megelőzésére nagyon sok megoldás született például: a rászorulókhoz jutattják a termelők, kereskedők a felesleges élelmiszert. A háztartásoknak ajánlják, hogy többet használják a mélyhűtőt, hisz szinte minden élelmiszer le lehet fagyasztani és egy későbbi időpontba majd elfogyasztani.

Ha nem tudunk mindent megenni akkor meghívunk ismerősöket egy étkezésre, vagy rászorulókon segítünk ha még mindig van felesleg akkor megetetjük az állatokat, ha ez sem elegendő a feleslegektől való megszabadulásra akkor a következő lépés, hogy energiát próbálunk nyerni belőle, komposztálunk az erőforrások talajba való visszajutattása végett, a leges legutolsó megoldás az szemétbe dobás.

food wa
(forrás: Just Eat It: A Food Waste Story film)

Aki heti nagybevásárlásokhoz szokott az körülbelül tervezze el mit fog késziteni, főzni és írjon listát, nemcsak a termékekről, alapanyagokról hanem a mennyiséget is tüntesse fel.

Larva dél koreai komikus sorozat egyik töredéke élelmiszerpazarlást limitáló kampány lett.

Ha odafigyelünk az étkezési szokásainkra, az alapanyagok felhasználási módjára és idejére akkor nemcsak a környezetet kiméljük meg hanem a gazdaságot is egy nagy előnyhöz juttatjuk, az erőforrásainkat jobban használjuk majd fel és hosszabb ideig ki fog tartani. A kevesebb vagy semmi pazarlással pénz takarítható meg, azáltal, hogy nem veszünk új élelmiszert ha a hűtőnk tele van és nem dobjuk ki a már nem tetsző élelmet hanem abból egy varázslatos menüt készítünk. Ha a háztartások és mi személyesen elkezdünk figyelni ezekre a dolgokra kevesebb hulladékot fog termelni összben az emberiség kevesebb kidobott pénzt generál majd az új vásárlási szokásunk. Végső soron mindenkinek jobb lesz.

Ugye nem akarjuk, hogy a lakásunkból kilépve ilyen látvány fogadjon:
food w GR_opener
(http://zpply.com/wp-content/uploads/2013/04/GR_opener.jpg)

 

Forrás: Just Eat It: A Food Waste Story film

Még szintén kedvelheted...