Tippek Trendek Tudtad?

Illat, mint marketing fogás

Volt már alkalom rá, hogy egy igazán édes/finom szag levegyen a lábadról és betérj az adott boltba? Volt már olyan, hogy megérezted a zamatos frissen pörkölt kávé illatát és rögtön a fogyasztás utáni kedvező hatásokról képzelődtél? Vagy csupán egy boltból kiáradó jó illat kedvre derített?

Ha ezekre a kérdésekre igennel válaszoltál itt találsz magyarázatot miért történt meg veled. 🙂 

A szaglás nagyon érzékeny észlelésünkhöz tartozik. Manapság a vállalatok körében a szimatért való harc egyre erőteljesebb.

smells

Biztosan megfigyeltétek, de lehet nem tudatosítottátok, hogy számos pláza bejáratához például egy parfümös boltot helyeznek el, vagy egy kávézót, pékséget ezzel is a szaglásra, az illatokra játszanak rá céljuk ezzel, hogy minél jobb kedvre derítsék a vásárlókat.

Az élelmiszer boltok olyan különleges recepteket használnak, melyek erős szagokat produkálnak és terjesztenek.

Egyik taktika amely elősegíti az erőteljesebb illatok terjesztését az a sütők elhelyezkedése. Számos pékség a bejárat mellett helyezi el a sütőket, ezzel jobban árasztva az utcára az illatot, illetve a boltba belépőt köszönti az intenzív illat, amely elvarázsolja az embert és a péksütemények menyországában képzeli magát.

Néhány boltban barna cukrot melegítenek, karamelizálnak szinte állandóan, hogy az illatokat fenntartsák és erősítsék.

Persze az illatokat nem lehet túlzásba vinni, mert például bevásárlóközpontokban, plázákban levő boltokat szabályozzák az általuk kibocsátott illatok erősségével, sugarával kapcsolatban.

Szem, fül, száj, orr, tapintás marketingje bejegyzésben már említett Fornetti, Lipóti stb. pékségek aromákat használnak.

Aromákat használ számos bolt az illatok erősítésére, amelyeket a helyiségekben található légkondícionáló vagy melegítő berendezések szellőzőiben helyeznek el. Természetesen ennek következtében az illatok nemcsak a helyiségben terjednek hanem a város utcáin is, ezzel egyre nagyobb tömeget szólítva meg.

Bevásárlóközpontok, hotelek, egészségügyi intézmények, ovódák is alkalmazzák ezt a cselt.

A hotelek esetében népszerű a finomka, sejtetős tea illatok használata, illetve néha a fahéj illata is felfedezhető. Holiday Inn hotelláncok esetében kétféle illatot használnak: esküvők esetében rózsaillatot, üzleti találkozók és hasonló eseményekkor bőr illatú szagosítást.

Holiday inn

Nike boltok virágillatot alkalmaznak, mellyel a vásárlókat vezeti a helyiség belseje felé és ösztönzik a vásárlásra.

Londonban található egyedi M&M üzletben erőteljes csoki illat érezhető, a vicc csak az, hogy itt minden termék be van csomagolva, az illatot a bolt befujásával érték el.

m_and_m_store_london_11_by_darkpriestess111804-d4ezrry

A Net Cost amerikai élelmiszerboltban csoki és a frissen sült kenyér illatát gépek segítségével terjesztik az helyiségekben.

A Starbucks a szendvicsek bevezetésekor egy jelentős problémával szembesültek a szag ami a szendvicsen levő sajtból áradt túlságosan kellemetlen volt és arra a döntésre vezette a vezérigazgatót, hogy más alapanyagokból és magas hőfokon készítsék a szendvicseket, így a sajtszag nem rontotta többet a fő termékük, a kávé illatát.

starbucks-new-sandwiches

A Cinnabon pékség (http://www.cinnabon.com/home) csupán csak természetes illatokat alkalmaz. Szempont a bolt számára hogy a bevásárlóközpontok, plázák lépcsői, feljárói mellett legyenek elhelyezve, mivel igy az illatok felfele is.

Az illatok a brand részévé válnak, a fogyaszók/igénybe vevők az illatot is társítsák a márkával.

A szaglás azért is egy érdekes terület marketing szempontból, mert igazából nem olyan tudatos sokesetben az érzékelése és az agyban végbemenő folyamatok végképp nem ellenőrizhetőek. A domináns érzékszervek a marketingben eddig a szem, fül volt. Márkázás a látványra és a hangokra épült. A szagok, illatok egyenesen a limbikus rendszerbe jutnak érzékelés után, az agy azon része mely az érzelmekért felelős, igy ha érzel valami illatot az rögtön érzelmet generál, míg a többi érzést előszőr fel kell dolgozni.

Remélem sikerült egy részletges magyarázatot találni, hogy miért is befolyásolnak a szagok/illatok téged vásárlási helyzetekben.

Jó szaglást és hadd hogy hassanak rád, de csak mértékkel 🙂

 

(Forrás: http://listverse.com/2013/03/13/10-weird-sensory-marketing-tricks-companies-use-on-us/
http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702303468704579573953132979382
http://www.independent.co.uk/news/media/advertising/the-smell-of-commerce-how-companies-use-scents-to-sell-their-products-2338142.html)

Még szintén kedvelheted...