Két ünnep között a sok habzsolásban tartsunk egy kis szünetet és gondoljunk azokra akik talán nem laktak olyan jól, mint mi. Madaraink és rágcsálóink még mindig éhesek lehetnek, ezért tegyünk ez ellen, úgy hogy közben mi is élvezzük a folyamatot. Madáretető készítése egyszerű és gyors folyamat.
Madáretető készítését én sokáig egy bonyolult folyamatnak láttam és úgy gondoltam nincs hozzá kellő eszközöm, alapanyagom. A másik nagy kérdés ami mindig felmerült, hogy mit lehet beletenni, mi jó és mi nem jó az állatoknak. Az alábbiakban összegyűjtöttem néhány egyszerűen elkészíthető madáretető típust és listába szedtem mindazokat a finom falatokat, amelyeket érdemes beletenni az elkészült madáretetőkbe.
Madáretető készítése nagyon szórakoztató lehet gyerekeknek is. Használatba helyezett madáretetőket később meg lehet figyelni és ezáltal lehetőségünk van megismerni környékünk madárfajait.
Az állandó madaraknak, akik nem költöznek el a tél során melegebb éghajlatokra, át kell a hosszú, fagyos téli napokat vészelniük. Télen nehezen jutnak tápanyagokban dús élelemhez és amit találnak azt csak nagyon kis mennyiségben. Sokban tudunk nekik segíteni csupán egy madáretető készítésével és ennek fenntartásával.
Egyszerűen elkészíthető madáretetők
Itt van néhány házi készítésű madáretető, otthon található alapanyagokból. Mint látható sokan feltaláltak magukat és hasznosították hulladékukat. Erre biztatlak téged is!
Madáretető képek forrása Természettár Facebook oldala
Madáretető helyes feltöltése
IGEN | NEM |
Magvak: fekete napraforgómag, cirokmag, fenyőmag, köles, lenmag, fénymag, muhar sótlan nem pörkölt mogyoró dió / fekete dió, kesudió sótlan pisztácia szezánmag kukorica dara búza Állati zsíradékok: kacsa-, liba- és sertésháj, faggyú sertés zsírszalonna sózatlan szalonna lágy sózatlan sajtok túró Gyümölcsök: alma, körte, szőlő bogyós gyümölcsök csipke, kökény, mazsola Fűszer nélküli főtt zöldségek, főtt rizs, főtt tészta, keményre főtt tojás Cinkegolyó / madárkalács Madáreleség mix (hullámos papagájok, pintyek számára), amiből kedvükre válogathatnak a madarak. | kenyér, kenyérmorzsa, zsemle péksütemény nyers tészta nyers galuska tészta liszt sós élelmiszerek (a sónak vízelvonó hatása van ami végzetes a madarak számára) pirított napraforgómagok sós rágcsi pattogatott kukorica csipsz sós mogyoró húsok sós vagy paprikás szalonna, tepertő szalám kolbász gépsonka sós sajt száraz kutyaétel csontkukac (nagyon fertőző) nyers rizs konyhai hulladékok |
Cinkegolyó vagy madárkalács készítése
Előkészítjük a csemegét. Tetszés szerint bármilyen arányba különböző magvakat, gyümölcsdarabkákat, apróra vágott dió-, mogyoróféléket összekeverünk egy tálba.
Állati zsíradékot, faggyút vagy kókuszzsírt olvasztunk.
A keverékre öntjük az olvasztott zsírt és átkeverjük. NEM KELL SÓZNI, FŰSZEREZNI.
A masszát szilikon vagy muffin formába öntjük. Szilikon formából egyszerűbb kiszedni.
Műanyag szívószál darabot szúrunk minden megtöltött golyó közepére egész a forma aljáig. Ez segítségünkre lesz majd a kész csemege felakasztásában.
Mélyhűtőbe tesszük vagy ha hideg van teraszra is kitehetjük és megdermedésig hagyjuk a formákban.
Ha teljesen megdermedtek kivesszük őket a formából.
A műanyag szívószálon áthúzunk egy zsinórt és azzal akasztjuk fel a kiszemelt etető helyre.
Madáretető aranyszabályai
A fagyos napok beállta előtt ki lehet helyezni és tavaszig végig fenn kell tartani. Ideális etetési időszak október végétől áprilisig közepéig tart. Ha csak most teszed ki az etetőt sokat nem késel, mivel még nem voltak tartós fagyos napok.
Ha elkezdted ne hagyd abba. Nem szabad megszakítani az etetést, mivel a madarak megszokják az egyszerű táplálékszerzést és ha hirtelen elzárjuk tőlük nem tudják időben feltalálni magukat.
Széltől védett helyet válasszunk az etetőnknek. Olyan helyet keressünk ahol a madarak könnyen felfedezik az etetőt de macskák nem érhetik el.
A madáretetők lehetőleg legyen fedettek, hogy ne ázzon el a bennük levő eledel.
Takarítsuk rendszeresen az etetőt, szedjük ki a maghéjakat.
Ha távolba szeretnénk kitenni az etetőt és nem tudjuk gyakran utántölteni, érdemes önetetőt választani, ahova egyszerre nagy mennyiségű táplálékot tehetünk be.
A madarak naponta kétszer is meglátogatják az etetőt, de sokszor egész nap ott lógnak.
Madáritató
Etetés mellett az egész évi itatás is nagy segítség kis barátaink számára. A madarak az itatókat fürdésre is használják. Fontos odafigyelni, hogy az itató ne legyen mély és gyakran cseréljük a vízet, hogy tiszta legyen. Előnyös egy műanyag alátét használata, abból könnyen ki lehet venni a jeget. Megfagyás ellen szórhatunk a vízbe egy kis cukrot.
Tipp: Este mielőtt befagyna a víz öntsük ki az itatóból és reggel töltsük újra tiszta vízzel, így nem kell a jéggel megküzdenünk.
Madáretetők vendégei
Az etetés mellett lehetőséged van megfigyelni és megismerni hazánk madárfajait. Velük találkozhatsz:
Remélem ezzel az összeállítással kellően inspiráltalak, lelkesítettelek. Próbálj még idén elkészíteni egy madáretetőt, nem gond ha nem tökéletes, végül is saját hibáinkból tanulunk és kijavíthatjuk azokat.
Az én első próbálkozásom sem volt túl sikeres. A terasz földjén kötött ki az összes magkeverék, mivel a szerkezet nem volt kellően stabil, de ennek köszönhetően rájöttem, hogyan nem működöképes.