Sárkányok kertje Szilágy megye egy különlegessége, amelyet egy októberi nap utolsó sugaraiban fedeztük fel. Nem voltak nagy elvárásaink, de amit itt láttunk, az felülmúlt mindent és meglepett, a jó értelemben. Ismerd meg ezt a helyet a következő beszámoló által.
Sárkányok kertje (Grădina Zmeilor)
Szilágy megyében, Zsibótól körülbelül 9 kilométerre, Almásgalgó (Gâlgău Almașului) falu határában található. Nevét az itt látható természetes sziklaképződmények alakjairól kapta. Ezek a formák erózió, földcsuszamlások, suvadás által jöttek létre. Magasságuk átlagosan 10-12 méteresek. A rezervátum az Almás patak völgyében helyezkedik el.
Ezek a képződmények folyamatosan változnak, formálódnak. Régebb magaságuk elérte a 25-30 métert is. Törésvonal is látható, amely a következő alakzatok kialakulását jelzi.
Megközelítése
Almásgalgó falu főútjától 800 méterre van a kialakított parkoló. A főúton tábla jelzik, hol kell letérni. Ide aszfaltos út vezet fel, igen fel, mivel egy eléggé magas dombra kell felérni.
A parkoló sarkából indul a séta a Sárkányok kertje területére.
Sétánk a fenti részen
Kezdetben kockaköves ösvény vezet az erdőbe/bozótosba. Pár méter után jobbra máris előbukkan Kapitány és katonái nevű képződmény. Ezután az ösvény kettéoszlik. Mi a jobb oldalit választottuk és felfelé mentünk. Kialakított lépcső segítségével feljutottunk a képződménysor tetejére. Innen fenti nézetből lehet szemlélni az alakzatokat, illetve itt szinte végig a tetejükön vezet az út.
A fenti részen láttunk túraútjelzéseket s ebből következtettünk, hogy valójában itt egy körtúra vezet a sziklák felett és aztán a lenti szakaszon, a sziklák között.
Ideérkezésünk előtt nem néztünk pontosan a hely után, csak annyit jegyeztünk meg, hogy hol helyezkedik el. Így nem készültünk túrázásra, csak egy rövid sétát terveztünk itt megtenni.
A felső szakasz az erdőben vezet hosszan, a szikla széle mentén. Itt a piros körtúra jelzést gyakran lehet látni. Erről a részről a szemben lévő képződményeket lehet jól látni. Aztán, amikor már lassan eltűnnek a sziklák, következik a kanyar és a lefelé ereszkedés az erdőből, a bozótos rész felé.
Túra felszerelés, azaz a bakancsok és a túrabotok, hiányát kezdtük már érezni. Mivel homokos, csupasz részen kell lefelé haladni, a mi csúszós talpú cipőink nem feleltek meg erre a terepre. Így mi visszafordultunk és újra végigsétáltunk a körtúra felső szakaszán.
Sétánk a lenti részen
Visszaértünk ahhoz a részhez, ahol az út kéttéoszlik és ezúttal már a lenti szakaszt választottuk. Innen sokkal jobban lehet látni az alakzatokat, mindkét oldalt. A körtúra ezen része, az alakzatok között és ezek lábánál vezet.
Sok alakzatnak van neve, gondolom amihez a legjobban hasonlít. Például: Kleopátra tűje, Kapitány és katonái, Sárkányok. Ezek a nevek útmutatók lehetnek és mi próbáltuk is ezek szerint beazonosítani a formákat, kisebb-nagyobb sikerrel. Szerintem amúgy azt láthatsz ki belőlük, amit akarsz. Lehet neked egy állatra, gombára, valamilyen más emberre, lényre hasonlít az adott sziklaképződmény. Itt a fantáziádra, képzelőerődre van szükség és így még jobban el lehet szórakozni.
A körtúra lenti szakaszát teljesen bejártuk és már eljutottunk, ahhoz az részhez, amiről fent lemondtunk. Végül is bejártuk a körtúrát, méghozzá kétszer is, leszámítva azt az ereszkedő szakaszt.
A lenti szakasz egyik érdekessége a végében található barlang, ami nem látogatható, de távolról be lehet kukucskálni.
A középső részen lehet látni a felső útvonalat, a sziklás oldallal.
Ami egyértelműen nagy népszerűségnek örvend a lenti szakaszon, az egy szűk rés, két magas képződmény között. Természetesen nem hagyhattam ki, hogy ne menjek át köztük. Érdekes volt, mert épp, hogy átfértem hátizsákkal együtt. Persze ezen a szűk helyen sokat nem időztem, klausztrofóbia elkerülése végett.
Legenda
A környéken élt egy nagyon szép pásztorleány, aki elcsavarta fejét a helyi vadásznak. A pénzes gazdának ez nem tetszett, mivel ő már odaígérte a lányát a vadásznak. Egy nap a pásztorleány és a vadász annyira belemerültek a beszélgetésbe, hogy a juhok a tiltott területen kezdett el legelni. A gazda bosszújában elátkozta őket és azonnal kővé változtak juhokkal együtt. Az mondják hajnalban és alkonyatkor az arnyékok úgy vetődnek a sziklákra, hogy lehet látni a juhnyájat. (Forrás Wikipédia)
Sárkányok kertje érdekes képződményei hasonlítanak az ismert, Bucsecs-hegységben található, Szfinx és Vénasszonyok képződményekhez, csak kicsit eltérő módon alakultak ki.
Érdekes barangolásban volt részünk és a Sárkányok kertje tényleg nagyon tetszett nekünk. Jó volt kicsit használni a képzelőerőnket és gondolatban a mesék, mondák világába csöppenni.
Remélem ezzel felkeltettem a kíváncsiságodat és ha alkalmad adódik meglátogatod ezt a helyet. Igazából ebből a természetjárásunkból újra egyértelművé vált számunkra, hogy nem feltétlenül csak a híres célpontok meglátogatása tud örömet szerezni. Bátran fedezzük fel környékünk ismeretlen részeit is!