A lentiekben összegyűjtött fenntartható divatszokás mindegyikét, kis odafigyeléssel és átgondolással egyszerű beépíteni a mindennapokba. Textilipar napjaink egyik legszennyezőbb iparága, ezért fontos minél nagyobb figyelmet fordítani rá. Ezekkel a divatszokásokkal sokban hozzájárulhatunk a környezetvédelemhez. Ismerd meg őket és alkalmazd!
Következzenek akkor fenntartható divatszokás elemei, de nem fontossági sorrendben.
Légy óvatos az aktuális trendekkel
Vásárlás előtt gondolkozz el rajta, hogy mennyire tudod az adott trendy darabot hordani, amikor már nem lesz menő. A trendek annyira gyorsan változnak és olyan sok van belőlük, hogy nem lehet utolérni őket. Ezek követése messze nem fenntartható. Amit megvásárolsz egy szezonba kis eséllyel lesz divatos a következő évben.
„Vásárolj” saját szekrényedből
Ha vásárláson gondolkodsz első lépésben nézd át a meglévő ruháidat. Sok esetben felfedezhetsz, olyan darabokat, amelyekre pont szükséged van, már elfelejtetted vagy nem használtad sokat őket.
Vásárolj használtan
Amit tudsz vásárold meg használtan. Rengeteg lehetőségünk van másodkézből vásárolni: turkálók, online használt kereskedések, sok-sok közösségi oldal, amelyeken már megunt ruhadarabokat értékesítenek.
Vásárolj egész évben hordható darabokat
Fenntarthatóság szempontjából, azok a nagyon jó ruhadarabok, amelyeket minden évszakban, nagyon sokszor tudunk hordani. Például egyszínű rövid és hosszú ujjuk, farmernadrágok, fekete nadrág. Ezeket egyszerűen lehet társítani, variálni és időjárásnak megfelelően rétegezni.
Alakíts ki kapszulagardróbot
Ez az előző ponttal összefügg. Tudatos ruhatár alakításról van szó. Hosszabb folyamat, de megéri a befektetett energiát és pénzt. Itt olvashatsz többet erről a technikáról.
Ne vásárolj csak kedvtelésből
Amikor szomorúak vagyunk, nem érezzük jól magunk vagy csupán csak unatkozunk, hajlamosak vagyunk vásárlásba látni a kimenekülést. Sokan csak a vásárlás iránti szeretet miatt, a hangulat fokozása érdekében vásárolnak és nem azért mert szükségük lenne valamire. Ezekre a vásárlásokra figyeljünk és kerüljük őket.
Informálódj vásárlás előtt
Miből és hogyan készült, kik dolgoztak rajta, honnan származik az adott ruhadarab. Ezekre jó ha tudjuk a választ, így például elkerülhetjük az olyan márkák támogatását, amelyek kihasználják az alkalmazottakat, kiskorúakat dolgoztatnak.
Keresd a fenntartható márkák termékeit
Az ilyen márkák nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, az alkalmazottakra, a teljes ellátási és értékesítési láncra.
Keresd a fenntartható textilekből készült változatokat
A fenntartható textilekről itt olvashatsz többet. Az ilyen textilekből készült ruhadarabok jobbak a környezetünk számára, illetve nekünk is egészségesebb őket viselni.
Vásárolj újrahasznosított anyagokból készült darabokat
Az így készült darabok sokkal környezetbarátabbak, mint az új textilekből készültek. Rengeteg erőforrás takarítható meg, kevesebb ráfordítás szükséges és a szemét helyett újra használatba vehetőek a régi textilek.
Vásárolj ökocímkével ellátott ruhákat
Már széles körben elérhetőek az ökocímkékkel ellátott ruhák. Akár közelünkben lévő boltokban is találhatunk ilyen változatokat. Itt találod azokat az ökocímkéket, amelyeket érdemes keresni.
Alkalmi ruhákat viseld bátran többször is
Már messze nem kellene ciki legyen az ha ugyanabban az alkalmi ruhába jelenünk meg több eseményen is. Minek vásárolni például a nyári esküvőkre minden alkalommal teljesen új ruhát? Az alkalmi ruhákkal az is a gond, hogy nem igazán lehet mindennapokban hordani.
Kérj kölcsön alkalmi (és nemcsak) ruhákat
Ha tényleg zavar és el akarod kerülni, hogy ugyanabba a ruhába többször jelenj meg, akkor a kölcsönzés egy jó megoldás lehet. Kérj kölcsön ismerőseidtől vagy vegyél igénybe erre szakosodott szolgáltatást.
Cserélgessétek ruháitokat egymás között
Ha már meguntad meglévő ruháidat, akkor nagyszerű megoldás lehet azonos méretet viselő barátoddal, családtagoddal, ismerősöddel való csere-bere. Megbeszélhetitek egymás között, hogy mit cseréltek, milyen rendszerességgel, mit hogyan tudtok viselni.
Rendezzetek egymás között gardróbvásárokat
Az előző ponthoz képes, itt az a különbség, hogy a megunt ruhadarabokat végleg tovább lehet adni másnak. Egymás között cserélhettek, vagy egyszerűen ami megtetszik azt elveszed. Ezt meg lehet szervezni nagyobb csoportokban is, akár pénz bevonásával.
Vigyázz a ruháidra
Ez egy fontos pont ami nem konkrétan fenntartható divatszokás, viszont hajlamosak vagyunk elhanyagolni. A következő néhány pontban részletezem, hogyan tudunk vigyázni ruháinkra.
Mosáskor ellenőrizd a ruhadarabok mosási címkéjét
Ha nem zavar, ne vágd le ezeket a címkéket. Ha legvágod, akkor jegyezd meg a rajta szereplő infókat vagy fényképezd le, úgy hogy látható legyen a ruhadarab is. Kerüld a magas hőfokon, hosszú programon történő mosást.
Ne mosd gyakran a ruhákat
Ha láthatóan koszos vagy szaga van akkor természetesen mosásra szorul. Egy nap viselet után nem kell mindig kimosni.
Szellőztess mosás helyett
Ha olyan szagot érzel, aminek eltüntetése így is megoldható, gondolok itt például ételszagra, füstre, akkor fölösleges a mosás.
Használj környezetbarát mosószereket
Ezzel nemcsak a környezetet véded, hanem a textileket is. A tisztításhoz nem szükséges különféle kémiai anyagokkal készült mosószer. Természetes anyagokból készült mosószerek is ugyanúgy tudnak működni.
Fejleszd varrástudásodat
Tanulj meg például felhajtani túl hosszú nadrágot, bevenni bő felsőt, javítani kilyukadt, kopott darabokat. Legyen mindig otthon varró felszerelés (olló, tű, cérna). Varrógép nélkül is meg lehet oldani a fent említetteket, csak kicsit időigényesebb.
Ruhákat ne dobd a szemetesbe
Adományozd el, add el vagy add le olyan helyekre ahol textileket gyűjtenek. Természetesen a ruhadarabok minőségétől függ hova kerülnek. Jó megoldás lehet új funkcióval ellátni egy régi ruhadarabot, például törlőrongynak használni, varrni belőle valami egészen másat. Én régi pántos felsőkből textil zsákokat varrtam, ezek nagyon jó zoknik, fehérneműk, apróbb darabok tárolására és utazáskor jól lehet bennük rendszerezni.
Ez a több mint 20 fenntartható divatszokás gyakorlatba ültetése egy nagy lépés lehet mindannyiunk környezetvédelmi törekvéseiben. Próbáljunk odafigyelni ruházkodási szokásainkra, egész évben.